Dąbrowa Górnicza. Biurowiec Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenie Fabryki Pełnej Życia?

Prace nad projektem Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej trwają od 2016 roku. Miasto szuka inwestorów. Na terenie nowego centrum ma powstać biurowiec Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, o czym informował już prezydent miasta Marcin Bazylak.

Radosław Kaźmierczak/ Fabryka Pełna Życia
W Fabryce Pełnej Życia organizowane są już różne wydarzenia

Naszym celem jest stworzenie otwartej przestrzeni publicznej, która stanie się nowym centrum miasta i której ostateczny kształt zostanie wydyskutowany z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi przedsiębiorcami - przekonują w Fabryce Pełnej Życia.

Zagłębiowska tożsamość i nowe miejsca pracy

Prace nad projektem Fabryki Pełnej Życia trwają już od 2016 roku. To jedna z najistotniejszych inwestycji miasta. Głównym jej celem jest ożywienie obszarów wyłączonych już z funkcjonowania; chodzi przede wszystkim o teren po byłej fabryce obrabiarek „Defum”, zlokalizowanej w sąsiedztwie centrum komunikacyjnego. Priorytetem projektu jest, jak mówi Wojciech Czyżewski, przewodniczący zespołu ds. Fabryki Pełnej Życia, „przemiana Dąbrowy Górniczej we wschodnią bramę Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o wyraźnie zagłębiowskiej tożsamości”.

Fabryka Pełna Życia stworzyć ma ponad 2 tysiące miejsc pracy, pojawią się nowe powierzchnie mieszkalne oraz powierzchnia usługowa i biurowa. Powstaną także tereny zielone – rynek, pasaż, łąka kwietna i zielone tarasy na dachach budynków. Do tej pory na terenie nowego centrum powstały przestrzenie animacyjne, kontenery gastronomiczno-usługowe, zorganizowano już także wydarzenia kulturalne. Rozpoczęto ponadto prace nad projektem centrum przesiadkowego i rozstrzygnięto konkurs dotyczący opracowania jego koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. Dawny warsztat elektryczny „Defum” otwarto jako multimedialne centrum wystawowe.

Kiedy powstanie biurowiec?

Jak informuje Fabryka Pełna Życia, projekt dotyczy obszaru o powierzchni 4 hektarów znajdującego się w północnej części śródmieścia, stanowiącego 0,02 proc. powierzchni miasta i zamieszkałego przez 7506 osób (to 6,27 proc. ludności Dąbrowy Górniczej). Na tym terenie pojawią się także inne nowe obiekty.

W rozmowie z Radiem Piekary, Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej przyznał: – Złożyliśmy ofertę Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Katowicach, żeby powstał biurowiec, który wynajęty przez inwestorów, stanie się częścią biur znajdujących się w centrum.

Rzecznik miasta Bartosz Matylewicz potwierdził, że rozmowy pomiędzy KSSE, a władzami miasta nadal trwają. – Rozmowy są prowadzone. Zabiegamy o powstanie takiego budynku. Natomiast o szczegółach będziemy informować w najbliższych tygodniach – powiedział nam Matylewicz.

Szczegóły inwestycji na razie nie są znane. – Na ten moment nie możemy udzielić żadnych wiążących informacji odnośnie sprawy. Obecnie wiadomo, że Fabryka Pełna Życia jest zainteresowana jednym z budynków Strefy – powiedziała Anna Kopka z KSSE.