Czy ZCO w Dąbrowie Górniczej powinno otrzymać refundację na badanie PET? Samorządowcy apelują do premiera

Samorządowcy z Dąbrowy Górniczej zaapelowali do premiera. Oczekują wsparcia działań Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, zmierzających do uzyskania przez placówkę kontraktu na badania PET.

UM Dąbrowa Górnicza
Badanie PET w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

PET to inaczej Pozytonowa Emisyjna Tomografia. Badanie jest niezbędne dla szybkiej diagnostyki pacjentów nowotworowych oraz planowania ich leczenia. Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej nie posiada refundacji na to badanie. W związku z tym pacjenci są odsyłani do innych placówek Śląsku.

Wątpliwe wyniki konkursu

Na początku roku Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizował konkurs na otrzymanie refundacji na badanie PET. Oferta Zagłębiowskiego szpitala została odrzucona, mimo że spełniała ona wymogi stawiane przez Ministerstwo Zdrowia. Kontrakt otrzymała wówczas prywatna placówka w Katowicach. Skarga na odrzucenie wniosku ZCO została skierowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Prawidłowość postępowania konkursowego i powody odrzucenia oferty Zagłębiowskiego Centrum Onkologii wzbudziły poważne wątpliwości dąbrowskich radnych miejskich. Teraz samorządowcy domagają się kontroli konkursu.

Nie ustajemy w staraniach o to, aby Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej otrzymało środki finansowe z budżetu państwa niezbędne do badania pacjentów z nowotworami. Wspólnie z samorządowcami z regionu zaapelowaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego o osobiste zainteresowanie i wsparcie wieloletnich działań ZCO o kontrakt na badania PET dla obszaru Zagłębia Dąbrowskiego oraz powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego – poinformował Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

czytaj więcej:

Zagłębiowskie Centrum Onkologii stara się o kredyt

Zagłębiowskie Centrum Onkologii stara się o kredyt

Posiedzenie Senatu w Dąbrowie Górniczej

Prof. Tomasz Grodzki o konkursie na badanie PET w ZCO

ZCO odwołuje się od decyzji NFZ

Spór Zagłębiowskiego Centrum Onkologii z NFZ

Zagłębiowskie Centrum Onkologii

ZCO nie otrzyma refundacji NFZ na badanie PET

Pani Tetiana z grupą lekarzy ZCO w Dąbrowie Górniczej

Do ZCO po ucieczce z Ukrainy dotarła pani Tetiana

Zagłębiowskie Centrum Onkologii, Dąbrowa Górnicza

Ponad 5 mln zł dostanie Zagłębiowskie Centrum Onkologii

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse