Cztery realizacje z Zagłębia w finale ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku & budowa XXI wieku”. Głosowanie trwa

Dwie realizacje z Będzina, „Hala Widowiskowo-Sportowa Będzin Arena” i „Modernizacja budynku przy ul. Krakowskiej 11 w Będzinie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na Powiatowe Centrum Usług Społecznych”, a także „Strefa Wodnego Relaksu Park Grabek w Czeladzi” i „Budynek dworca kolejowego ul. 3 Maja 16 w Sosnowcu” znalazły się w finale 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja roku & budowa XXI w.” obok 74 innych realizacji. Głosowanie trwa.

Ogólnopolski, otwarty konkurs „Modernizacja roku & budowa XXI w.” organizowany jest już po raz 26. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację. Jak wyjaśnia organizator, Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, celem jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów ukończonych do pierwszego kwartału 2022 r., „wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. Konkurs promuje funkcjonalność modernizowanych i przebudowywanych budynków i budowli, nowoczesność technologii i rozwiązań projektowych, stosowanie nowych technik, nowoczesnych efektywnych i bezpiecznych urządzeń, wysoką jakość wykonawstwa robót budowlanych i konserwatorskich, efekty ekologiczne, a w przypadku obiektów zabytkowych dbałość o architekturę i ochronę dziedzictwa kulturowego”.

Wśród finalistów znalazła się Hala Widowiskowo-Sportowa Będzin Arena. Jak czytamy w opisie-uzasadnieniu, to „nowoczesny i innowacyjny obiekt sportowy, wyróżniający się w architekturze Będzina. Hala sportowa o powierzchni 4060 m kw. posiada aż 2500 miejsc siedzących. To idealne miejsce organizacji wydarzeń sportowych i kulturalnych. Wielofunkcyjny obiekt idealnie wpasował się w nowoczesną, zrewitalizowaną przestrzeń miejską, w tym odnowione bulwary Czarnej Przemszy, i stał się jej wizerunkowym dopełnieniem”. Jest też Strefa Wodnego Relaksu Park Grabek w Czeladzi, Modernizacja budynku przy ul. Krakowskiej 11 w Będzinie wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na Powiatowe Centrum Usług Społecznych, i budynek dworca kolejowego ul. 3 Maja 16 w Sosnowcu .

Głosowanie internetowe rozpoczęło się 1 września – na finalistów głosować można do 28 września, kiedy to odbędzie się uroczysta gala na Zamku Królewskim w Warszawie. Na razie najwięcej głosów ma „Remont budynku mieszkalnego przy ul. Gliwickiej 13 w Katowicach”, a dwie realizacje z Zagłębia (Park Grabek, Będzin Arena) znajdują się w pierwszej „20”, zaś dwie kolejne są na dalszych miejscach.