Czeladź. W remontowanej kamienicy odkryto zamurowaną... studnię. „Ależ ciekawostka archeologiczna na Starym Mieście!”

Ależ ciekawostka archeologiczna na Starym Mieście! Podczas remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Katowickiej 4, wewnątrz budynku odkryto zamurowaną... studnię – poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. O odkryciu powiadomiony już został Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Podczas remontu zabytkowej kamienicy przy ulicy Katowickiej 4 w Czeladzi doszło do niecodziennego odkrycia. W budynku znajdowała się bowiem zamurowana studnia. Jak informuje burmistrz Czeladzi, głęboka studnia jest wykuta w skale, na której umiejscowione jest całe Stare Miasto.

– Studnia jest w doskonałym stanie, a o odkryciu powiadomiony został wojewódzki konserwator zabytków. I już wiadomo, że studnia zostanie poddana badaniom archeologicznym. Badania zapewne odpowiedzą, czy studnie wydrążono w budynku czy budynek wybudowano na studni – podkreśla Zbigniew Szaleniec.

I jak dodaje: – Mam też dobrą wiadomość od remontujących budynek, którzy już planują wyeksponowanie studni i wykorzystanie jej jako atrakcji tej nieruchomości, która na parterze będzie miała ogólnodostępne lokale użytkowe.

Czeladź to jedno z najstarszych miast w całym regionie, które powstało w XIII wieku – pierwsza wzmianka pochodzi z 1228 roku. Od 1238 roku Czeladź w dokumentach wymieniana jest już jako miasto. Zabytkowy układ architektoniczny Starego Miasta pochodzi właśnie z XIII wieku.

Czeladź Piaski

Może Cię zainteresować:

Osiedle Piaski w Czeladzi. Familoki eleganckie jak we francuskich miasteczkach. Voila!

Autor: Marcin Nowak

10/02/2024

Czeladź to miasto zagłębiowskie, czy może jednak śląskie?

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Czy Czeladź to śląskie miasto? Odpowiedź nie taka oczywista

Autor: Tomasz Borówka

30/08/2023