Co robią kobiety, żeby podobać? Na to pytanie odpowie wystawa zdjęć Elżbiety Dzikowskiej w Zagłębiowskiej Mediatece

„Różne oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać?”, czyli wystawa zdjęć Elżbiety Dzikowskiej w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu. Autorka jest nie tylko podróżniczką, ale także reżyserką i autorką programów telewizyjnych.

UM Dąbrowa Górnicza
Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska jest historyczką sztuki, sinolożką, podróżniczką, reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Wspólnie ze swoim mężem - Tonym Halikiem - dla Telewizji Polskiej zrealizowała około 300 filmów, a także prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”. W 1976 małżeństwo było pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków.

Idea Autorki

Jestem kobietą, nic więc dziwnego, że podczas moich, kilkudziesięcioletnich podróży po świecie ta problematyka zwróciła moją uwagę. Zwłaszcza dzięki fotografii, która pokazuje, lepiej niż słowo, jak odmienne są pojęcia piękna na różnych kontynentach w różnych krajach w różnych cywilizacjach i klimatach. Starałam się to udokumentować. To nie jest moje tylko spostrzeżenie, ale potwierdzam, że kobiety pragną się podobać. Nie tylko mężczyznom, ale także innym kobietom, a przede wszystkim samym sobie. Ładny wygląd sprzyja dobremu samopoczuciu. Więc kobiety od wieków się stroją, wymyślają coraz to nowe fryzury, noszą biżuterię, malują się, tatuują, zależnie od swoich wzorców kulturowych. W etiopskim plemieniu Mursi wkładają sobie w przedziurawioną dolną wargę gliniany krążek, w birmańskim plemieniu Padang zakładają na szyję obręcze, w wielu krajach popularne są tatuaże a nawet skaryfikacje. To wysoka cena piękna. Na szczęście, bardziej popularne jest przydawanie sobie urody dzięki biżuterii, która bywa dziełem sztuki ale i amuletem chroniącym przed różnymi dopustami. To, co robią kobiety, żeby się podobać, jest zatem bardzo ważnym przejawem kultury i tradycji, która – o dziwo! – bywa podobna mimo wielkiej niekiedy odległości - Elżbieta Dzikowska.

Wystawa zdjęć Elżbiety Dzikowskiej „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać?” w Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu trwać będzie od 27 kwietnia do 15 maja. Wernisaż wystawy odbędzie się 4 maja o godzinie 17:00