Stadion, hala lodowisko: budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego powoli dobiega końca. Znana jest już data zakończenia prac. Zobaczcie zdjęcia

Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego jest na ukończeniu. Większość prac, ze względu na warunki atmosferyczne realizowana jest wewnątrz obiektu. Jak tłumaczy Karina Skowronek, prezes ZPS, zakończono prace związane z wykonaniem „monolitycznych konstrukcji żelbetowych”.

Budowa hali i stadionu w Zagłębiowskim Parku Sportowym rozpoczęła się w 2019 roku. Rok później do prac dołączył Stadion Zimowy, czyli lodowisko. W maju 2022 roku mają zakończyć się prace budowlane tych trzech, ważnych dla Zagłębia obiektów sportowych.

Zimowa aura nie zakłóciła harmonogramu

Zakończono prace związane z wykonaniem monolitycznych konstrukcji żelbetowych oraz montaż prefabrykatów. Ułożono konstrukcje stalowe dachów, które pokryto warstwą izolacyjną. Dlatego, jak mówi Karina Skowronek, prezes Zagłębiowskiego Parku Sportowego, pomimo niesprzyjającej aury, prace idą do przodu.

– W trakcie realizacji są prace murowe, instalacyjne i wykończeniowe, którym na zewnątrz towarzyszą prace związane z układaniem nawierzchni i wykonaniem przyłączy – i te są na różnym poziomie zaawansowania tłumaczy prezes ZPS.

Trzy spójne elementy

Jako pierwszą w maju 2019 roku podpisano umowę na budowę stadionu piłkarskiego. Wówczas według wstępnych ustaleń obiekt miał powstać w 36 miesięcy. Zgodnie z zapowiedziami, prace idą zgodnie z planem. Obecne na stadionie trwają prace z częścią wegetatywną murawy, a następnie po ich zakończeniu zostanie zasiana trawa. Budynek klubowy uzbrajany jest w elewację szklaną oraz elewację budynku, zaś w środku trwają prace murarskie ścianek działowych oraz montaż stolarki zewnętrznej i wewnętrznej.

Budowa hali rozpoczęła się pod koniec 2019 roku. Prace potrwać miały 24 miesiące. Dlatego zgodnie z umową, obiekt objęty jest najbardziej zaawansowanymi pracami wykończeniowymi. Aktualnie wykonywane są powierzchnie dodatkowe, których koncepcja zrodziła się w trakcie budowy. Mowa tu o pubie sportowym oraz bawialni dla dzieci do lat 7.

Najpóźniej podpisana została umowa na Stadion Zimowy. Miało to miejsce dopiero w październiku 2020 roku. Jednak jak mówi Karina Skowronek, widoczne jest tam duże tempo prac.

Widoczna jest już bryła budynku wraz z konstrukcją stalową dachu, którą pokryje blacha fałdowa z warstwami izolacyjnymi. Wkrótce rozpoczną się prace związane z wykonaniem kanału mrożeniowego, prace posadzkowe oraz instalacyjne wewnętrzne: sanitarne, elektryczne, niskoprądowe. Bryłę budynku pokryje elewacja z płyty warstwowej z elementami fasady aluminiowej mówi.

Prace budowlane mają zakończyć się w maju, lecz po nich nastąpi czas wyposażania obiektów oraz odbiorów budowlanych, warunkujących oddanie Zagłębiowskiego Parku Sportowego do użytku.