Bobrowniki wygrały milion złotych w rządowym konkursie „Najbardziej odporna gmina”

Bobrowniki, wieś w powiecie będzińskim, od samego początku prowadziły w rankingu szczepień w województwie śląskim. W lipcu zaszczepiona przeciw COVID-19 była tam ponad połowa mieszkańców.

Pixabay
Od 2 listopada można otrzymać trzecią, przypominającą szczepionkę

Gmina zapewniła mieszkańcom własny punkt szczepień, aby ci nie musieli dojeżdżać do innych miejscowości. To i świadomość mieszkańców odnośnie ochrony przed koronawirusem, spowodowały, że odsetek zaszczepionych szybko wzrastał.

Wprowadzono również mobilne punkty szczepień w miejscach, w których mieszkańcy najczęściej przebywają. Takie punkty powstały między innymi na placu kościelnym i nad zalewem w Rogoźniku. Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Bobrownikach promowali szczepienia podczas organizowanych imprez. Dodatkowo wszyscy mieszkańcy zaszczepieni jako pierwsi, w wyznaczonych dniach, otrzymywali upominki.

Aktualnie w Bobrownikach zaszczepionych jest już ponad 7,4 tysiąca osób, co daje ponad 61 procent wszystkich mieszkańców gminy. Stawia to Bobrowniki na 40 miejscu w Polsce pod względem najlepiej zaszczepionych gmin i daje najlepszy wynik w województwie śląskim.

Dzięki wysokiemu odsetkowi zaszczepionych mieszkańców, gmina wygrała milion złotych w rządowym konkursie „Najbardziej Odporna Gmina”, w kategorii „małe gminy do 30 tys. mieszkańców. Wygraną w konkursie, zgodnie z regulaminem konkursu, gmina przeznaczyć musi na walkę z koronawirusem. Wójt, Małgorzata Bednarek, tę kwotę planuje przeznaczyć na zakup przystanków autobusowych z powłoką antywirusową.