Bezpłatne badania mammograficzne w Dąbrowie Górniczej. Mobilna pracownia stanie przed Pałacem Kultury Zagłębia

Panie w wieku od 50 do 69 lat będą mogły bezpłatnie przebadać się. W przyszłym tygodniu mobilna pracownia mammograficzna pojawi się przed Pałacem Kultury Zagłębia.

www.mammo.pl
Mobilna pracownia mammograficzna

Rak piersi jest dziś najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie. Jak szacuje WHO, co roku nowotwór piersi rozpoznaje się u 12 proc. kobiet. Co więcej, w Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności, a według statystyk zgłaszalność uprawnionych do badań profilaktycznych wynosi zaledwie około 37 proc. Warto zatem skorzystać z możliwości podstawowych, bezpłatnych badań mammograficznych, wykonywanych bez skierowania od lekarza, w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka. Tym bardziej, że wcześnie wykryty nowotwór umożliwia skuteczne leczenie oraz daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.

Jak informują organizatorzy, do bezpłatnego badania uprawnione są panie w wieku od 50 do 69 lat, ubezpieczone, które nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Co istotne, w przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia.

Mobilna pracownia mammograficzna pojawi się 4 października przy Pałacu Kultury Zagłębia (plac Wolności 1) i będzie czynna w godzinach od 9 do 15. Zarejestrować się można pod numerem telefonu 58 666 24 44 lub wypełniając formularz. Na badanie trzeba wziąć zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii. – Prosimy o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji – podkreślają organizatorzy.