Będzin: 80-latek trzymał w garażu „lewy towar”. Teraz grożą mu 3 lata więzienia

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach odkryli w jednym z garaży w powiecie będzińskim blisko 80 tys. sztuk papierosów bez polskich banderoli. „Lewy towar” przechowywał 80-letni mieszkaniec Będzina.

Funkcjonariusze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach wraz z policjantami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w jednym z będzińskich garaży odkryli nielegalne papierosy oraz susz tytoniowy. „Lewy towar” nie posiadał polskich znaków akcyzy. Co więcej, papierosy były pakowane w opakowania do złudzenia przypominające oznakowania stosowane przez najbardziej znanego producenta papierosów na świecie. Część ze znalezionych wyrobów znajdowała się w zbiorczych kartonach.

Co funkcjonariusze znaleźli się w garażu?

Jak informuje nadkom. Grażyna Kmiecik ekspert Służby Celno-Skarbowej, na miejscu zabezpieczono:

  • blisko 80 tys. sztuk papierosów,
  • 362,5 tys. sztuk gilz do produkcji papierosów,
  • susz tytoniowy,
  • odpady tytoniowe,
  • pakowarkę próżniową,
  • nabijarkę do papierosów,
  • kompresor.

Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że budżet skarbu państwa stracił ponad 96 tys. złotych.

Winny 80-latek oraz...

Okazało się, że garaż należy do 80-letniego mieszkańca Będzina. Właściciel nielegalnych wyrobów tytoniowych usłyszał już zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego. Postępowanie prowadzone przez Śląski Urząd Celno-Skarbowy ustali pozostałych organizatorów i czas trwania nielegalnego procederu. Posiadanie wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy oraz wprowadzanie ich do obrotu stanowi naruszenie przepisów karno-skarbowych i zagrożone jest karą do 3 lat więzienia, karą grzywny i przepadkiem nielegalnego towaru. Ostatecznie o wysokości kary zdecyduje sąd.

– Wprowadzanie do obrotu nielegalnych wyrobów tytoniowych to nie tylko straty dla budżetu państwa i nieuczciwa konkurencja dla legalnie działających przedsiębiorców. Kupując towar z nielegalnego źródła nigdy nie mamy pewności, jakie substancje zawiera i czy są one bezpieczne dla zdrowia. W nielegalnych fabrykach wykorzystuje się często zanieczyszczone i spleśniałe liście tytoniu, co znacznie zwiększa ryzyko związane z paleniem tytoniu – przypominają pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej.

czytaj więcej:

Ksiądz pedofil

Orgia księży na parafii w Dąbrowie Górniczej?

Plantacja konopi indyjskich Będzin 1

Rodzinna plantacja konopi indyjskich nad warsztatem

Wypadek Będzin

Tragiczny wypadek na Alei Kołłątaja w Będzinie

Policja

10-latka z Podlasia wybrała się sama do Sosnowca. Taksówką

Audi ucieczka Sosnowiec

16-latek uciekał przed policją jadąc 130km/h

Wypadek na przejeździe kolejowym w Dąbrowie Górniczej

Wjechał pod nadjeżdżający pociąg

Zatrzymanie 18-latka, Będzin

Dożywocie dla 18-latka z Będzina? Uderzył mężczyznę