„Bądź bezpieczny, bądź widoczny”. Rozpoczęła się akcja promująca bezpieczeństwo pieszych Dąbrowie Górniczej

„Bądź bezpieczny, bądź widoczny” to akcja promująca bezpieczeństwo pieszych w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie otrzymali odblaski i uczestniczyli w lekcji poświęconej zachowaniu bezpieczeństwa na drodze.

UM Dąbrowa Górnicza
Oficjalny plakat akcji „Bądź bezpieczny, bądź widoczny”

Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej wraz z OSP Ujejsce, Komendą Miejską Policji oraz firmą Winkler Polska organizują akcję „Bądź bezpieczny, bądź widoczny”. Akcja ma przypomnieć, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa na drodze – nie tylko kierowców, ale także pieszych.

Od zeszłego roku trwa przebudowa drogi krajowej nr 1. W dzielnicach Ujejsce, Antoniów, Ząbkowice oraz Trzebiesławice każdego dnia w szczególny sposób odczuwamy uciążliwości prowadzonych prac, zwiększonego ruchu w naszych dzielnicach oraz zagrożeń dla pieszych. To potrzebna inwestycja, ale jak to bywa przy tej skali prac w znaczny sposób podnosząca ryzyko różnych zdarzeń drogowych. Dlatego wymyśliliśmy akcję „Bądź widoczny na drodze”. Jako kierowca, ale i piesza, obserwując sposób poruszania się, ubiór, brak odblasków u pieszych, przekonuję się, że warto cały czas powtarzać o zasadach, które mogą zapobiec tragedii – mówi Renata Solipiwko z OSP Ujejsce.

Uczniowie w odblaskowych kamizelkach

Pieszy w ciemnym ubraniu i w ciemnościach zauważany jest przez kierowcę z odległości około 20 metrów. Przy jasnym ubiorze zasięg widoczności wzrasta do 50 metrów. Największe bezpieczeństwo zapewniają odblaski. Odbijając światła pojazdu sprawiają, iż kierowca zauważa pieszego nawet ze 150 metrów.

Firma Winkler Polska przekazała 1500 zestawów kamizelek oraz odblasków uczniom klas od pierwszej do czwartej z Ujejsca, Antoniowa, Ząbkowic oraz Trzebiesławic.

Winkler Polska regularnie stara się propagować i namawiać dzieci oraz dorosłych, aby nosili elementy odblaskowe – nawet wtedy, gdy przepisy tego nie wymagają, czyli nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie się poruszają. Najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosną – mówi Adam Czarnecki, dyrektor firmy Winkler.

Odblaski to nie wszystko

Nie wystarczy jedynie odblaskowe wyposażenie, by na drodze być całkowicie bezpiecznym. Istotnym elementem jest edukacja. Wobec tego uczniowie z zielonych dzielnic Dąbrowy Górniczej wzięli udział w lekcji poświęconej zachowaniu bezpieczeństwa na drodze.

Jak przypominają organizatorzy akcji, aby zachować bezpieczeństwo na drodze pamiętajmy o tych zasadach:

  • Przechodź przez jezdnię tylko w wyznaczonych miejscach
  • Przed wejściem na jezdnię upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść
  • Zachowaj szczególną ostrożność
  • Używaj elementów odblaskowych – poprawisz swoją widoczność i bezpieczeństwo.