Arkadiusz Chęciński przegrał regionalne wybory w PO. Wyjaśnia, dlaczego nie przyjął stanowiska wiceprzewodniczącego

Foto: FB/Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Chęciński przegrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim

Arkadiusz Chęciński najpierw przegrał wybory na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim, a później nie przyjął nawet stanowiska wiceprzewodniczącego. – Nie obrażam się na Platformę Obywatelską – zapewnia prezydent Sosnowca.

Nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim został Wojciech Saługa, który otrzymał 67,2 proc. głosów, ponad dwukrotnie dystansując prezydenta Sosnowca. Arkadiusza Chęciński uzyskał jedynie 32,8 proc. głosów.

Arkadiusz Chęciński: Nie obrażam się na Platformę Obywatelską

W środę, 3 listopada, Arkadiusz Chęciński opublikował oświadczenie, w którym wyjaśnił, dlaczego nie przyjął nawet funkcji wiceprzewodniczącego.

 „Wiem, że moi przeciwnicy rozpowiadają, że uniosłem się ambicją, honorem lub inną bliżej nieokreśloną ideą, odmawiając stanowiska wiceprzewodniczącego (…) Tak jest: chodzi o ambicje i honor. Coś czego mi nie brakuje i będę w tym konsekwentny. Skoro domagałem się zmian w trakcie kampanii wewnętrznej, to domagam się ich nadal. W tym momencie jestem gotowy do współpracy” – napisał samorządowiec.

Podkreślił jednak, że nie obraził się na Platformę Obywatelską i nigdzie nie zamierza odchodzić. „Wierzę w jej ideały i powrót do korzeni. I będę starał się o to walczyć. Tym bardziej, że chce tego co trzecia osoba w naszych strukturach i chcę, aby miały swoją reprezentację” – dodał, odnosząc się do wyników głosowania. 

Prezydent Sosnowca wskazał, że jest osobą, która może współpracować z każdym, co – jego zdaniem – jest naturalne dla samorządowca. 

„Mam dość przysłaniania naszych niepowodzeń wyłącznie winą Prawa i Sprawiedliwości. Nie podoba mi się to, co robi rząd w wielu kwestiach, ale z PiS nie wygramy dzięki jego słabościom i aferom. Wygrać możemy tylko dzięki propozycjom programowym dla Polaków” – zauważył w oświadczeniu.

Nowy-stary zarząd

Wojciech Saługa, który stanął na czele Platformy Obywatelskiej w województwie śląskim, postawił sobie za cel zwycięstwo w wyborach, które odbędą się w 2023 roku. Batalia będzie niezwykle trudna, ponieważ w tym czasie odbędą się zarówno wybory samorządowej, jak i do Sejmu oraz Senatu.

Przypomnijmy, że wybory samorządowe w 2018 roku w województwie śląskim wygrała Koalicja Obywatelska, ale Prawo i Sprawiedliwość przeciągnęło na swoją stronę Wojciecha Kałużę z Nowoczesnej, który w zamian został wicemarszałkiem.

W skład nowego zarządu PO w województwie śląskim weszli wiceprzewodniczący Izabela Leszczyna, Jarosław Klimaszewski, Beata Małecka-Libera oraz Wojciech Król, sekretarz Maciej Kolon, skarbnik Marcin Michalik oraz szef klubu w Sejmiku Mirosław Mazur. Członkami zarządu zostali także: Borys Budka, Mirosław Duży, Krzysztof Gadowski, Jarosław Kleszczewski, Urszula Koszutska, Gabriela Lenartowicz, Jarosław Makowski, Mirosława Nykiel, Tomasz Olichwer, Małgorzata Pępek, Bartłomiej Sabat, Katarzyna Stachowicz, Michał Staniszewski.

czytaj więcej:

Nowa Lewica traci radnych w sejmiku województwa śląskiego

NEWS: Nieoczekiwany kres koalicji Nowa Lewica-PiS w sejmiku

Protest przeciwko „lex TVN”  w Dąbrowie Górniczej

Przeciw „lex TVN” protestowano także w Dąbrowie Górniczej

Ruch Samorządowy - Tak dla Polski

Do Ruchu Samorządowego - Tak dla Polski wstąpił też szef GZM

Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia) i Arkadiusz Checiński (prezydent Sosnowca)

„Tak dla Polski!”: samorządowcy budują nową polityczną siłę

ZTM

Katowice opuszczą ZTM? Arkadiusz Chęciński ma jeden warunek

Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu IX kadencji, często przyjeżdża do Zagłębia

Włodzimierz Czarzasty dużo Zagłębiu obiecał. Co zrealizował?

Komoniewski i Kopiec

Nowa Lewica wybrała. Kto objął stery w województwie śląskim?