Arkadiusz Chęciński apeluje do premiera Morawieckiego o podwyższenie kwot dofinansowanie na remonty dróg

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński napisał do premiera Morawieckiego o ponowne rozpatrzenie kwot przyznanych na dofinansowanie remontów dróg powiatowych i gminnych. Z przeliczenia kwot per capita wynika, że województwo śląskie otrzymało najniższe dofinansowanie.

FB/ Arkadiusz Chęciński
Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

W ubiegłym tygodniu włodarze miast otrzymali informację o kwotach dofinansowań w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę, przebudowę lub remont dróg powiatowych i gminnych w 2022 roku.

– W przypadku województwa śląskiego, drugiego co do wielkości pod względem liczby ludności w Polsce, kwoty dofinansowania są skandalicznie niskie przeciwko czemu stanowczo protestujemy czytamy w treści apelu podpisanego przez prezydenta Sosnowca.

Województwo śląskie znalazło się na ostatniej pozycji w kwocie dofinansowań w przeliczeniu per capita. Na pierwszym miejscu uplasowało się Podlaskie z kwotą 207 mln złotych, co daje 177,01 per capita, natomiast Śląskie 150 mln 100 tys. zł co daje zaledwie 33,56 w przeliczeniu per capita.

Premier Morawiecki reprezentuje Śląsk

Chęciński podkreśla, że w wyliczeniach kwot per capita nie została uwzględniona liczba kilometrów dróg, które znajdują się w województwie śląskim.

Jako przedstawiciele samorządów zrzeszonych w Ruchu Samorządowym TAK dla Polski domagamy się należytego uznania potencjału ludnościowego oraz gospodarczego województwa śląskiego, przypominając, że Pan Premier Mateusz Morawiecki jest również posłem na Sejm reprezentującym właśnie to województwo czytamy w piśmie.