Andrzej Sośnierz o pandemii: Rada Ministrów mnożąc sprzeczne informacje doprowadza do dezorientacji polskiego społeczeństwa

FB/ Andrzej Sośnierz
Andrzej Sośnierz

Minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie w RMF FM mówił, że rząd rozważa wprowadzenie kolejnych, nowych obostrzeń. Oprócz tego przyznał, że rada ministrów jest gotowa uchwalić ustawę pozwalającą na weryfikowanie statusu zdrowia pracowników. W tej sprawie wypowiedział się Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Liczba chorych zwiększa się w niekontrolowany sposób

We wtorek, 4 stycznia w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary Marcin Zasada rozmawiał z posłem koła Polskie Sprawy Andrzejem Sośnierzem. Tematy dotyczyły nie tylko afery związanej z wykorzystaniem systemu Pegasus, ale także obowiązku szczepień u nauczycieli i sposobu przeprowadzania polityki covidowej w rządzie.

Zdaniem Sośnierza epidemia rządzi się swoimi prawami i rząd w związku z brakiem systemu identyfikacyjnego chorego pozwala na to, by liczba chorych w niekontrolowany sposób się zwiększała. Sośnierz podkreślał, że od początku pandemii wnosił o wprowadzenie systemu wyłapywania osób chorych i zakażających.

– Epidemia w Polsce panoszy się tak, jakby w naturalny sposób nic się nie działo – podkreślił były prezes NFZ.

Nieskuteczna polityka rządu

Sośnierz przypomniał dzień, w którym zmarła rekordowa liczba 709 osób. Mówił, że 2-3 tygodnie wcześniej chorych na COVID-19 w Polsce było koło 70 tys. osób, a wykrytych i zarejestrowanych tylko około 25 tysięcy. Wskazywał na nieskuteczność polityki covidowej rządu.

Sośnierz przyznaje, że zmienił zdanie wobec przymusowych szczepień. Według niego obowiązkowe szczepienia nie zmienią statystyk zachorowalności. Podkreślał jednak, że szczepienia pozwalają zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar pandemii. Szczepionki sprawiają, że nawet w przypadku zakażenia chorobę można przejść łagodnie.

Uczniowie wrócą do szkół?

Były prezes NFZ zapytany został o planowane wprowadzenie obostrzeń, a tym samym powrót uczniów do szkół. Sośnierz wyjaśnił, że restrykcje, które potencjalnie mają zostać ogłoszone w środę lub piątek, nie są jeszcze pewne.

Sośnierz uważa, że brak konsekwencji w działaniu sprawił, że Polacy przestali ufać rządowi. –Zaczęli wierzyć we własną intuicję i po prostu robić swoje. Rada Ministrów mnożąc sprzeczne informacje doprowadza do dezorientacji polskiego społeczeństwa – mówił Sośnierz.

Zdaniem posła uczniowie powrócą do szkół zgodnie z planem. – Co jest dobrą wiadomością, gdyż długi okres nauki zdalnej przyczynił się do obniżenia poziomu edukacji. Oprócz tego dochodzą także czynniki społeczne, które nie pozwalają na rozwój kompetencji miękkich dzieci – dodawał były prezes NFZ.

Dane dotyczące zakażeń COVID-19

W czwartek 4 stycznia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 tys. 670 nowych przypadkach zakażeń, w tym 1086 w województwie śląskim. Zmarły 433 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 289 osób. Ogólna liczba zakażonych koronawirusem to145 518, w tym 98 034 osób zmarło.

fot. Ministerstwo Zdrowia

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Rząd chce wprowadzić obowiązek szczepień. Kogo dotyczy?

Policjanci z Sosnowca zaopiekowali się błąkającym się po ulicach psem

Policjanci z Sosnowca nie bali się dużego psa. Złapali go

Projekt budynku starej cechowni w Czeladzi

Czeladź jak Zabrze? Jest projekt wystawy nowego muzeum

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych 2021

Tysiące kolacji wigilijnych dla potrzebujących

Fabryka Pełna Życia

Dwa bożonarodzeniowe jarmarki już w weekend

Górnicy mogą dowiedzieć się szczegółów dotyczących przyznawania świadczeń górniczych czy ich wysokości

ZUS: Górniku, sprawdź, co z Twoją emeryturą