Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Zmarł w katowickim szpitalu MSWiA. Miał 71 lat. Legenda Solidarności przegrała walkę z COVID-19

Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Legendarny działacz Solidarności zmarł w poniedziałek, 20 grudnia 2021, w szpitalu MSWiA w Katowicach. Przegrał walkę z COVID-19. Miał 71 lat.

YouTube/Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Andrzej Rozpłochowski nie żyje

Rozpłochowski, po zakażeniu koronawirusem, do szpitala MSWiA trafił kilka tygodni temu. Zmarł w poniedziałek, 20 grudnia 2021 roku. O śmierci legendarnego działacza Solidarności poinformowali w mediach społecznościowych jego znajomi, między innymi Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł śp. Andrzej Rozpłochowski - legenda śląskiej Solidarności, Bohater Niezłomny, jeden z tych, którym zawdzięczamy Niepodległą Rzeczypospolitą… Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!” – napisał na Twitterze Kasprzyk.

Pochodzący z Gdańska Andrzej Rozpłochowski podczas strajków w 1980 stanął na czele protestu Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej, gdzie wówczas pracował, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, kierował ponadto regionalnymi organami powstającej „Solidarności”. Rozpłochowski był również współtwórcą Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S”. 13 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, po czym rok później oskarżono go o działania antypaństwowe. Nie został jednak osądzony; zwolniono go na mocy amnestii w 1984.

W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, do kraju wrócił w 2010 roku.

„Dzisiaj zmarł Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności. Był przewodniczącym strajku z 1980 r. w Hucie Katowice. Internowany w stanie wojennym. Dla niektórych postać kontrowersyjna, ale przede wszystkim symbol odwagi i determinacji” – napisał na Facebooku Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

czytaj więcej:

Marcin Bazylak

Odbyła się jedna z ważniejszych sesji rady miasta

Współpraca Czeladzi z miastem partnerski Auby

Owocna współpraca Czeladzi z francuskim miastem Auby

Senat Wizyta w Miami 4

Kryzys na Ukrainie, a senatorowie służbowo w Miami

Konferencja KO w Jaworznie

Związkowcy przejęli konferencję posłów KO w Jaworznie

Niewykluczone, że organizacja, funkcjonująca na razie pod roboczą nazwą Ruch Samorządowy „Tak dla Polski”, stanie się wkrótce fundamentem nowej partii politycznej

NASZ NEWS: Czy samorządowcy budują swoją partię polityczną?

Jerzy Buzek

Buzek: Nowy Europejski Bauhaus. Czy wykorzystamy szansę?

Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński: Musimy stawiać na komunikację publiczną. To jedyne rozwiązanie

Arkadiusz Chęciński: Musimy stawiać na komunikację publiczną