Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Zmarł w katowickim szpitalu MSWiA. Miał 71 lat. Legenda Solidarności przegrała walkę z COVID-19

Andrzej Rozpłochowski nie żyje. Legendarny działacz Solidarności zmarł w poniedziałek, 20 grudnia 2021, w szpitalu MSWiA w Katowicach. Przegrał walkę z COVID-19. Miał 71 lat.

YouTube/Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Andrzej Rozpłochowski nie żyje

Rozpłochowski, po zakażeniu koronawirusem, do szpitala MSWiA trafił kilka tygodni temu. Zmarł w poniedziałek, 20 grudnia 2021 roku. O śmierci legendarnego działacza Solidarności poinformowali w mediach społecznościowych jego znajomi, między innymi Jan Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

„Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł śp. Andrzej Rozpłochowski - legenda śląskiej Solidarności, Bohater Niezłomny, jeden z tych, którym zawdzięczamy Niepodległą Rzeczypospolitą… Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!” – napisał na Twitterze Kasprzyk.

Pochodzący z Gdańska Andrzej Rozpłochowski podczas strajków w 1980 stanął na czele protestu Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej, gdzie wówczas pracował, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, kierował ponadto regionalnymi organami powstającej „Solidarności”. Rozpłochowski był również współtwórcą Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S”. 13 grudnia 1981 roku po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, po czym rok później oskarżono go o działania antypaństwowe. Nie został jednak osądzony; zwolniono go na mocy amnestii w 1984.

W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, do kraju wrócił w 2010 roku.

„Dzisiaj zmarł Andrzej Rozpłochowski, legenda Solidarności. Był przewodniczącym strajku z 1980 r. w Hucie Katowice. Internowany w stanie wojennym. Dla niektórych postać kontrowersyjna, ale przede wszystkim symbol odwagi i determinacji” – napisał na Facebooku Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

czytaj więcej:

Maria Materla

„Uchwała o in vitro? To na razie otwarcie drzwi”

Posiedzenie senatu w Dąbrowie Górniczej

Posiedzenie Senatu w Urzędzie Miasta

Wybory do Rady Gminy Mierzęcice

Wybory uzupełniające do Rady Gminy w Mierzęcicach

Protest przeciwko „lex TVN”  w Dąbrowie Górniczej

Przeciw „lex TVN” protestowano także w Dąbrowie Górniczej

Ruch Samorządowy - Tak dla Polski

Do Ruchu Samorządowego - Tak dla Polski wstąpił też szef GZM

Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu IX kadencji, często przyjeżdża do Zagłębia

Włodzimierz Czarzasty dużo Zagłębiu obiecał. Co zrealizował?

Komoniewski i Kopiec

Nowa Lewica wybrała. Kto objął stery w województwie śląskim?