Aleja Zagłębia Dąbrowskiego została zamknięta na 200-metrowym odcinku. Po przebudowie będą nowe zatoki i droga rowerowa

Aleja Zagłębia Dąbrowskiego została zamknięta na odcinku 200 metrów. Przebudowa potrwa kilka miesięcy, a w tym czasie po obu jej stronach powstaną drogi rowerowe, a także zatoki autobusowe.

fot. dabrowa-gornicza.pl
Aleja Zagłębia Dąbrowskiego jest remontowana

W czwartek, 13 stycznia została zamknięta dla ruchu aleja Zagłębia Dąbrowskiego. Powodem zmian było rozpoczęcie budowy ronda na skrzyżowaniu z ulicą Uklańskiego. Wraz z rondem na skrzyżowaniu ulicy Parkowej z Wczasową oraz tunelem pod torami będą tworzyć nowy układ komunikacyjny w rejonie stacji kolejowej w Gołonogu.

Sfrezowano wewnętrzne pasy jezdni

Bezpośrednio po zamknięciu alei rozpoczęto frezowanie pasów obu jezdni. W związku z budową kanalizacji deszczowej, będą tam prowadzone głębokie wykopy. W planie przebudowy alei jest także wymiana podbudowy oraz nawierzchni. zmianie ulegnie także geometria obu jezdni, co przyczynić się ma rozładowania się ruchu przy dojeździe do nowego ronda.

– Projekt przewiduje także budowę zatok autobusowych oraz drogi rowerowej po obu stronach alei – zapowiada Krzysztof Serafiński, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji Drogowych.

Powstającą drogą rowerową będzie można dojechać do ulicy granicznej oraz na drugą stronę torów budowanym właśnie tunelem.

Wprowadzony od czwartku zakaz ruchu na zamkniętym odcinku nie dotyczy pojazdów budowy i autobusów, które obsługują przystanki Dąbrowa Górnicza Gołonóg Dworzec PKP. Objazd został wyznaczony ul. Uklańskiego, Piłsudskiego i Wybickiego informuje UM w Dąbrowie Górniczej.

Nie tylko aleja Zagłębia Dąbrowskiego

Przebudowie alei będą towarzyszyć także inne prace remontowe. Przy dworcu powstaje peron nr 2 i peron na 1, który zostanie dobudowany przy ulicy Parkowej. Przejście podziemne pod torami połączy obie strony, a stary peron przeznaczony zostanie jako rezerwa pod dwa tory kolei metropolitalnej.

Planowane zakończenie prac na odcinku alei jest za cztery miesiące. Wówczas zamknięta zostanie ul. Uklańskiego z powodu budowy ronda.