Akcja Zima w Dąbrowie Górniczej. Seanse filmowe, półkolonie oraz warsztaty historyczne - co jeszcze będzie się działo podczas ferii?

Jak co roku w Dąbrowie Górniczej, podczas ferii zimowych zostanie zorganizowana Akcja Zima. Uczniowie szkół podstawowych będą mogli wziąć udział w zorganizowanych wydarzeniach, jak: półkolonie, seanse filmowe, zajęcia sportowe i nie tylko.

Nemo Wodny Świat
Nemo Wodny Świat

W tym roku Akcja Zima będzie trwała w mieście od 14 do 27 lutego. Pałac Kultury Zagłębia przygotował dla najmłodszych szeroką gamę zajęć. Odbędą się warsztaty: artystyczne, edukacyjne, a także zabawy ruchowe i tańce.

– W zajęciach mogą wziąć udział dzieci w wieku 7-12 lat, a zapisy prowadzone są w placówkach: Dom Kultury Ząbkowice, Kluby Osiedlowe: Krąg, Unikat, Zodiak, Helikon, Świetlice Środowiskowe: Łosień, Antoniów, Błędów, Kuźniczka Nowa, Łęka, Okradzionów, Rudy, Strzemieszyce Małe, Tucznawa czytamy w komunikacie miasta.

Po roku przerwy powraca kino Kadr

Podczas zeszłorocznych ferii funkcjonowanie kina zostało zawieszone ze względu na obostrzenia sanitarne. W tym roku kino proponuje młodym widzom kilka seansów: Kosmiczny Mecz, Moje magiczne Encanto, Kosmiczny Mecz 2, Misiek: ekipa na wakacjach oraz Ron usterka.

Seanse odbywać się będą w wyszczególnionych dniach o godzinie 11 oraz. Cena biletu to 15 złotych. Więcej informacji można znaleźć na stronie kina.

Miejska Biblioteka Publiczna organizuje uczniom czas

W miejskiej bibliotece również nie zabraknie zajęć dla uczniów. Placówka zorganizuje siedem aktywności.

 • Tajemnice Lassego i Mai – zajęcia literacko-plastyczne,
 • Tajemnicza Kraina Lodu w Literackiej Pracowni Artystycznej – zajęcia plastyczne,
 • Zaczarowana zima – zajęcia plastyczne,
 • Planszowe środy – gry planszowe, quizy, rozwiązywanie zagadek,
 • Tajemnicze rozgrywki na PS3,
 • Tajemnice nauki – zajęcia edukacyjne, ciekawostki i fakty ze świata nauki,
 • “Mikołaj. Chłopiec, który czesał grzywkę na prawo” – warsztaty teatru cieni.

Na zajęcia obowiązuje zapis, dlatego osoby chętne proszone są o rezerwację telefoniczną pod numerem 32 262 49 14, dla Tajemniczej Krainy Lodu obowiązuje numer 32 639 03 01, natomiast dla warsztatu teatry zapisy dostępne są na stronie biblioteki.

Muzeum zaprasza młodzież

W związku z nadchodzącymi feriami Muzeum Miejskie Sztygarka również przygotowało zajęcia.

 • Bitwa pod Nyborgiem – prezentacja historycznej bitwy rozgrywanej w oparciu o system figurkowy “Ogniem i mieczem” wraz z transmisją online,
 • Konkurs fotograficzny „Zrób zdjęcie Sztygarce” – tematem konkursu jest wykonanie zdjęcia siedziby Muzeum w zimowej scenerii,
 • Tajemnice ukryte w dąbrowskich zabytkach – muzealny pokój zagadek. Zaaranżowanie na terenie Muzeum pokoju zagadek, opartego o eksponaty muzealne, z warstwą fabularną osadzoną w dziejach miasta,
 • Czwartki z grami historycznymi – spotkania z grami historycznymi w ramach Klubu Gier Historycznych,
 • Warsztaty: zagłębiowskie ozdoby karnawałowe,
 • Warsztaty: biżuteria wczesnośredniowiecznych hutników – Warsztaty polegające na wykonaniu własnej biżuterii korzystającej ze wczesnośredniowiecznych wzorców,
 • Warsztaty: solne lampiony ze słoika – Uczestnicy warsztatów wykonają własne lampiony,
 • Historia miasta minerałami opowiedziana – Wyjątkowy spacer po Muzeum z przewodnikiem.

Na cztery ostatnie akcje obowiązuje zapis telefoniczny pod numerem 32 262 36 95 wew. 104.

Sportowa moc wrażeń

Dla młodych mieszkańców przygotowane zostały także sportowe wydarzenia. Od 14 do 27 lutego młodzież bezpłatnie będzie mogła wypożyczyć narty biegowe w Centrum Sportów Letnich i Wodnych w Parku Zielona. Wypożyczalnia będzie czynna od poniedziałku do soboty, od 10 do 18.

W trakcie ferii działać będzie szkółka bokserska przy ul. Swobodnej 46. Zajęcia sportowe odbywać się będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00. W tej samej lokalizacji odbywać się będą zajęcia z zapasów. Więcej szczegółów zostanie podanych wkrótce.

Oprócz tego w Hali sportowej się zajęcia z koszykówki, siatkówki oraz piłki nożnej oraz zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży, organizowane przez Stowarzyszenie Siatkarskie Volley.

Wodne półkolonie z Nemo

Świat rozrywki Nemo również przygotował urozmaicony sposób spędzania czasu przez młodzież. W programie półkolonii są m.in. zajęcia w strefie basenowej, nauka pływania, kurs udzielania pierwszej pomocy, animacje, warsztaty plastyczne.

I turnus będzie trwał od 14 do 18.02.2022, a II turnus od 21 do 25.02.2022 w godz. 6:30-16:30. Półkolonie są płatne, cena wynosi 799 zł za dziecko.

Ważną informacją dla mieszkańców Dąbrowy jest, że podczas ferii zimowych dzieci i młodzież zameldowane w Dąbrowie Górniczej mogą wchodzić na basen bezpłatnie na 2 godziny dziennie.

Więcej informacji dotyczących pozostałych wydarzeń podczas ferii zimowych dostępne jest na stronie Urzędu Miasta.