Akcja „Teraz książka!”. Katarzyna Nosowska w Sosnowcu. W programie także konkurs literacki, warsztaty i zbiórka

Spotkanie z popularną autorką? Literacka rywalizacja z nagrodami? A może warsztaty kreatywnego pisania? Nie trzeba wybierać – w Sosnowcu można mieć to wszystko w ramach jednej akcji, „Teraz książka!”. Bibliotekarze zapraszają.

MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka
Katarzyna nosowska sosnowiec

Czas na literaturę zawsze jest dobry, jednak w tym miesiącu w Zagłębiu – nawet wybitny. Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zaprasza na cykl wydarzeń z książkami w roli głównej. Akcja nosi tytuł „Teraz książka!”. Przygotowano coś zarówno dla początkujących twórców, jak i tych bardziej zaawansowanych.

Zmierz się z Gangiem Wypchanego Krokodyla

To propozycja dla osób, które lubią tworzyć lub szukają dobrego pretekstu, by zacząć to robić. Czeka na nich konkurs literacki. W jego ramach należy stworzyć tekst opowiadający o... zorganizowanej grupie przestępczej, między innymi. Co więcej, miejsce akcji musi rozgrywać się w kilku sosnowieckich lokalizacjach: Egzotarium, Zagłębiowskiej Mediatece (czy innej filii bibliotecznej) oraz w Urzędzie Miejskim. W aferę ma być zamieszany Gang Wypchanego Krokodyla. Należy także uwzględnić udział Komisarza Statecznego. Na najlepszych twórców czekają oczywiście nagrody. Prace można składać do 22 kwietnia 2024 roku. Warto sprawdzić szczegóły w regulaminie konkursu.

Czas trochę poćwiczyć

Na młodych twórców czeka okazja, by rozwinąć swoje twórcze zdolności. 23 kwietnia odbędzie się specjalne wydarzenie poświęcone temu tematowi. Mowa o warsztatach kreatywnego pisania dla dzieci i młodzieży „Trening wyobraźni”.

– Uczestnicy wykonają serię nietypowych ćwiczeń (nie tylko literackich), poznają przykłady publikacji dla młodych twórców, a także będą mogli stworzyć w przyjaznej atmosferze swój własny, autorski tekst. Warsztaty przeznaczone będą dla umówionych grup – informują organizatorzy.

Katarzyna Nosowska w Sosnowcu

Na koniec chyba największa atrakcja. W mieście będzie można spotkać się z Katarzyną Nosowską. Wydarzenie z jej udziałem zaplanowano na 25 kwietnia o godzinie 17:00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11 w Sosnowcu). Rozmowę poprowadzi Klaudia Pluta. Niestety, wszystkie wejściówki zostały już rozdane. Osoby, którym udało się je zdobyć, będą mogły na miejscu zakupić książki autorki.

– Jedno jest pewne – czy to podczas spotkania autorskiego czy wydarzenia muzycznego, zetknięcie się z wrażliwością Katarzyny Nosowskiej zapada w pamięć – stwierdzają koordynatorzy wydarzenia.

Wrzuć drobniaka na nowości

Przy okazji czytelniczej akcji biblioteka zaprasza także, by dołączyć do zbiórki. Zgromadzone środki zostaną przekazane na coś, co czytelnicy lubią bardzo jeszcze pachnące tuszem świeże tomy z wydawnictw. Każdy może dołożyć się małą kwotą do powiększenia sosnowieckiej kolekcji.

– Prosimy Was, abyście odpowiedzieli pozytywnie na niniejsze zaproszenie do udziału w zrzutce, której celem jest wzbogacenie naszego księgozbioru. Proponujemy, byście poczuli się współgospodarzami. Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu to Wasze miejsce, a książki stojące na półce niczym galeria najcudowniejszych postaci, to Wasza galeria – zachęcają jej pracownicy.

Akcja potrwa do końca roku. Jest więc jeszcze trochę czasu, by do niej dołączyć. Jednak nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, jak oddawania zapomnianych książek. Puszki na datki znajdziemy w: Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11), w Filii nr 15 (ul. S. Kisielewskiego 9A), a także podczas imprez artystyczno-kulturalnych MBP w Sosnowcu.

Egzotarium

Może Cię zainteresować:

Tak prezentuje się nowe Egzotarium w Sosnowcu. Inwestycja kosztowała prawie 66 mln zł

Autor: Redakcja

12/10/2023

Współpraca Teatru Zagłębia z Zagłębiem Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Teatr Zagłębia rozpoczął współpracę z Zagłębiem Sosnowiec. Jej celem jest wspólna promocja miasta

Autor: Redakcja

29/09/2023