88 lat hokeja w Sosnowcu. Jubileusz nie został jednak uczczony zwycięstwem

27 listopada świętowano 88-lecie hokejowej sekcji Zagłębia Sosnowiec. Dzień później zawodnicy wyszli na lód, ale rocznicy nie uczcili zwycięstwem.

Fot. Facebook/Zagłębie Sosnowiec
Hokeiści Zagłębia Sosnowiec przegrali w Sanoku

Sosnowiecki hokej lata świetności ma za sobą i na razie nic nie wskazuje na to, aby wróciły czasy, w których Zagłębie będzie się bić o mistrzostwo Polski. W poprzednim sezonie hokeiści zajęli przedostatnie miejsce w Polskiej Hokej Lidze, a obecnie wygląda to niewiele lepiej.

Na początku była UNJA

27 listopada była okazja, aby trochę powspominać. To właśnie tego dnia w 1933 roku oficjalnie powstała drużyna Sosnowieckie Towarzystwo Sportowe UNJA, której tradycje kontynuuje Zagłębie.

"Chociaż powstanie sekcji datuje się na 1933 rok, to pierwsze prasowe wzmianki o sosnowieckich hokeistach można było znaleźć w 1932 roku. Nasi zawodnicy występowali wtedy pod nazwą Policyjny Klub Sportowy Sosnowiec. Swoje mecze rozgrywali początkowo przy ul. Kilińskiego, a następnie przy Al. Mireckiego, róg Moniuszki (w miejscu obecnego stadionu Czarnych Sosnowiec)" - pisze kronikarz Zagłębia Sosnowiec na oficjalnej stronie klubu.

Hokej w Sosnowcu miał swoją złotą erę w latach 80. To wtedy aż pięć razy udało się wywalczyć mistrzostwo Polski. Dziś można o takich wynikach pomarzyć. Dzień po 88. rocznicy Zagłębie przegrało po raz trzynasty w sezonie.

Przegrali na własne życzenie

Podopieczni Grzegorza Klicha zmierzyli się na wyjeździe z STS-em Sanok. Gospodarze zwyciężyli 4:2. Porażka dla wszystkich była rozczarowaniem, bo drużyna z Podkarpacia w tabeli jest tuż nad Zagłębiem. Sanoczanie dzięki temu odskoczyli na cztery punkty.

- Zabrakło dyscypliny, gdyż indywidualne błędy zadecydowały o wyniku tego meczu. Wszystkie gole, jakie straciliśmy były właśnie po tych indywidualnych pomyłkach. Sanok gra szybko i ofensywnie, często kontratakuje. Uczulaliśmy zawodników przed meczem, mówiąc o tym, jednak efekt jaki jest, każdy widzi. Uważam, że to zwycięstwo nam się nie należało, gdyż rywal był lepszy, szybszy i grał dokładniej. My przez większość czasu byliśmy ich przeciwieństwem - mówił po spotkaniu trener Klich (za zaglebie.eu).

Zagłębie Sosnowiec w 2021 roku rozegra jeszcze pięć ligowych spotkań. W niedzielę 5 grudnia we własnym lodowisku zmierzy się z aktualnym mistrzem Polski JKH GKS Jastrzębie, a dwa dni później podejmie Cracovię. Potem przyjdzie czas na starcia z GKS-em Tychy, GKS-em Katowice i Energą Toruń.