Promocja książki ,,Nie damy się wysiedlić" w Bibliotece Śląskiej. Publikacja z okazji 80. rocznicy likwidacji gett żydowskich w Zagłębiu

,,Nie damy się wysiedlić. Bojowniczki i bojownicy w gettach w Będzinie i Sosnowcu" to publikacja przygotowana z okazji 80. rocznicy likwidacji gett żydowskich w Zagłębiu, która przypadła w 2023 roku. Biblioteka Śląska zaprasza na spotkanie promocyjne książki z Karoliną Jakoweńko i Tomkiem Grząślewiczem.

,,Nie damy się wysiedlić". Publikacja z okazji 80. rocznicy likwidacji gett żydowskich w Zagłębiu

Latem 1943 roku hitlerowskie Niemcy przystąpiły do likwidacji żydowskich gett w Zagłębiu Dąbrowskim. Przebywali w nich Żydzi z Zagłębia i Górnego Śląska. Getta likwidowano stopniowo, wywożąc Żydów do obozu zagłady w Oświęcimiu, gdzie czekała ich bestialska śmierć w komorach gazowych. Rok 1943 stał się zarazem symbolicznym, jak i faktycznym końcem istnienia dużych społeczności żydowskich w zagłębiowskich miastach, które przed wojną były jednymi z najliczniejszych skupisk żydowskich w II RP.

Książka „Nie damy się wysiedlić. Bojowniczki i bojownicy w gettach w Będzinie i Sosnowcu” pod redakcją Tomka Grząślewicza i Karoliny Jakoweńko jest wynikiem działań Fundacji Brama Cukermana, która razem z innymi instytucjami i organizacjami podjęła w 2023 r. starania o upamiętnienie 80. rocznicy likwidacji getta w Będzinie-Kamionce i Sosnowcu-Środuli.

,,Nie damy się wysiedlić" to publikacja dwujęzyczna, w językach polskim i angielskim. Praca zbiorowa składa się z bogato ilustrowanych, uzupełnionych o teksty historyczne i źródłowe 170 biogramów bojowniczek, bojowników, działaczek i działaczy Żydowskiej Organizacji Bojowej i innych organizacji młodzieżowych (Haszomer Hacair, Hanoar Hacijoni, Dror, Gordonia), działających na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Autorzy, wykorzystując nieznane szerzej relacje świadków, przywołują historie bohaterskich młodych ludzi sprzed 80 lat i oddają im głos.

Nie damy się wysiedlić
Nie damy się wysiedlić

Promocja książki w Bibliotece Śląskiej

Biblioteka Śląska zaprasza na promocję książki, które odbędzie się we wtorek 27 lutego o godz. 18:00 w sali Parnassos. Spotkanie z Karoliną Jakoweńko i Tomkiem Grząślewiczem poprowadzi Dominika Szczawińska. Wydarzenie jest organizowane w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

- Nie damy się wysiedlić to tytułowe słowa bojowniczki Chajki Klinger, które pochodzą z jej unikalnych ,,Dzienników" spisanych w latach 1943-44. Dedykujemy je wszystkim bohaterskim dziewczynom i chłopakom przywołanym w tej publikacji oraz tym, o których informacji nie odnaleźliśmy. Niech pamięć o nich trwa w kolejnych pokoleniach i będzie inspiracją do przeciwstawienia się złu, które nigdy nie przemija - czytamy we wstępie publikacji.

Książkę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce.

Primabalerina

Może Cię zainteresować:

Pierwsza dama warszawskiego baletu Bożena Kociołkowska: Bytom to kolebka młodej sztuki tańca w Polsce

Autor: Redakcja

26/02/2024

Taniec z gwiazdami 2024

Może Cię zainteresować:

Tarnogórzanin pojawi się w Tańcu z Gwiazdami. U jego boku wystąpi Beata Olga Kowalska

Autor: Urszula Gołkowska

26/02/2024

Wladca pierscieni kilar

Może Cię zainteresować:

22 lata temu do polskich kin wszedł "Władca pierścieni". Dlaczego muzyki do trylogii Jacksona nie napisał Wojciech Kilar?

Autor: Marcin Zasada

25/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon