Kamil Potocki: Żyjemy w mieście i to nie jest tak, że ktoś kupił sobie samochód i jak po sznurku, bez przeszkód dojedzie do celu

W Dąbrowie Górniczej trwa przebudowa głównej osi miasta. Miasto pamięta o rowerzystach i pieszych, wobec tego w swoich planach uwzględnia zadania związane z poprawą poruszania się po mieście.

Fot. Marek Wesołowski
Inwestycje w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowski Rowerzysta Miejski, czyli Kamil Potocki słynie z bezkompromisowych opinii i krytycznego podejścia do rowerowych i drogowych inwestycji. W związku ze spotkaniami z pracownikami Urzędu Miejskich, wypracowali wspólnie najlepsze rozwiązania dla przebudowywanej głównej osi miasta. Niektóre z nich mają być wyjątkowe i pierwsze w regionie.

Zmiany, zmiany...

Podczas zmian powstać mają połączenia dla alternatywnych środków transportu, dzięki którym dotrzeć będzie można na Pogorię III, do Urzędu Miejskiego, do szkoły, do Pałacu Kultury Zagłębia, do centrum. W rejonie PKZ mają powstać 12-metrowe przejścia dla pieszych. Dodatkowo przejście podziemne zostanie dostawane do przejazdu rowerzystów. Na wysokości liceum ekonomicznego w miejscu sygnalizacji świetlnej pojawi się przejście dla pieszych.

Żyjemy w mieście i to nie jest tak, że ktoś kupił sobie samochód i jak po sznurku, bez przeszkód dojedzie do celu. Miasto jest dla ludzi, więc dlaczego mamy ich spychać do tuneli, aby kierowca nie musiał rozglądać się na drodze? Nic mnie bardziej nie denerwuje niż egoizm. Siedzę w aucie, jestem młody i sprawny i nie rozumiem, dlaczego ktoś starszy, schorowany może mieć problem, żeby wchodzić do tunelu po schodach - w wywiadzie dla Przeglądu Dąbrowskiego mówił Kamil Potocki.

Kładka prowadząca do CH Pogoria zostanie zlikwidowana. Zamiast niej ma pojawić się przejście dla pieszych dwukrotnie wyniesione kaskadowo. Jedna, po drugiej wysepce umiejscowione zostają na jezdni. Kierujący musi zwolnić, by z mniejszej wjechać na większą, co pozwoli pieszym bezpiecznie przejść na drugą stronę ulicy.